Krátko z histórie

Simultánky

        Šach mal v Topoľčiankach v minulosti veľmi dobré podmienky. Okrem majstrovských súťaží organizoval šachový oddiel aj rôzne sprievodné akcie. Medzi inými aj simultánky majstra Roháčeka, ktoré prispeli k ďalšej popularizácii šachu v obci.


Majstrovstvá okresu

        V Topoľčiankach hrali veľmi dobrí šachisti. Medzi inými MUDr. Adam, Š.Krébes, J.Malý, J. Števula a ďalší. Hrali pod hlavičkou TJ Tatran a ich súboje so susedmi zo Zlatých Moraviec sa stali legendou. Napr. r. 1959 sa v hoteli Národný dom konali majstrovstvá okresu, v ktorých štartovali L.Tarkay a J.Lukniš za Zlaté Moravce a Š.Krébes a J.Števula za Topoľčianky. Turnaj sa hral dvojkolovo a po urputných bojoch zvíťazil J.Lukniš pred Š.Krébesom, L.Tarkayom a J.Števulom.


Turnaj "Storočnica Janka Kráľa"

        V r.1960 (20.-30.apríla) zorganizoval TJ Spartak Zlaté Moravce skvelý turnaj, pri príležitosti osláv 100-tého výročia prvej zmienky o šachu v zlatomoraveckom regióne. Od r.1860 žil v Zl.Moravciach známy slovenský básnik Janko Kráľ, ktorý hrával šach v kaviarňach. Hralo sa systémom každý s každým, hracie tempo 45 ťahov na 2,5 hod. a potom 16 ťahov na 1.hod. Slávnostné otvorenie a l.kolo sa uskutočnilo na zámku v Topoľčiankach. Účasť na turnaji prijali mnohí výborní československí šachisti: MM Opočenský, M Pitthart, KM Olexa, KM Prucha, KM Zobel, KM Ratolístka, KM Skácel. Zo Zl.Moraviec štartovali Hiller,Lukniš a Tarkay ml. Z Topoľčianok Adam a Krébes. Víťazom sa stal medzinárodný majster Karel Opočenský.Novodobá história


Založenie šachového klubu

      Šachový klub Topoľčianky bol založený 9.mája 1993 v priestoroch obecného úradu Topoľčianky.

            Zakladajúci členovia:
                                                     Pavol Hudec
                                                     Ján Tomka
                                                     Ondrej Mravík
                                                     Štefan Malý
                                                     Marián Peciar
                                                     Jozef Mesko
                                                     Jaroslav Hrdlovič
                                                     Milan Šumný ml.

Majstrovstvá Slovenska v šachu 1993

        Šachový klub Topoľčianky usporiadal v dňoch 21. - 31. augusta 1993 usporiadal prvé historické Majstrovstvá Slovenska mužov a žien samostatnej Slovenskej republiky. Medzi mužmi zvíťazil medzinárodný veľmajster Ján Plachetka a medzi ženami Jarmila Kačincová.


Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v šachu 1994

        V dňoch 21.-31. augusta 1994 ŠK usporiadal 1. medzinárodné majstrovstvá Slovenska. Cieľovú pásku spoločne pretrhli IM R. Tibenský, ktorý sa tým stal majstrom Slovenska a IGM G. Timošenko z Ukrajiny. V súťaži žien prvé miesto obsadila A. Cigániková.


Majstrovstvá Slovenska družstiev mladších žiakov

       V roku 1995 sa v Topoľčiankach konali Majstrovstvá Slovenska družstiev mladších žiakov. Prvenstvo si vybojovalo družstvo Tatranu Prešov.


Majstrovstvá Slovenska juniorov do 18 rokov

        V dňoch 1.-7. marca 1997 sa v hoteli Národný Dom v Topoľčiankach konali Majstrovstvá Slovenska v šachu mládeže do 18 rokov. Prvenstvo získali Miroslav Maslík a Regina Pokorná.